Νέα - Ανακοινώσεις

Πέμπτη 13 Αυγούστου 2012

Teacher Training - Grants from the LLP Programme

This message is addressed to teachers of Modern Greek from all over Europe.

Στον σύνδεσμο
http://ec.europa.eu/education/trainingdatabase/index.cfm. μπορείτε να βρείτε τα σεμινάρια που περιλαμβάνονται στη βάση δεδομένων επιμορφωτικών σεμιναρίων για καθηγητές σχολείων και εργαζόμενους στην εκπαίδευση ενηλίκων. Δείτε τους παρακάτω συδνέσμους και επικοινωνήστε με το Κέντρο Ελληνικού Πολιτισμού για περισσότερες πληροφορίες.

Κέντρο Ελληνικού Πολιτισμού

Συντονίστρια Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων, Βάσια Κόσσυβα

Τηλ. 210 5238149 (9:30 - 16:30)

• Τα Ελληνικά ως Ξένη Γλώσσα.

• Τα Ελληνικά σε Μη Φυσικούς Ομιλήτές.

• Διδάσκοντας Ελληνικά σε Ανήλικους.

• Τετάρτη 29 Αυγούστου 2012

Σχολικά Βιβλία

Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να δείτε, να κατεβάσετε ή και να εκτυπώσετε μέρος ή όλα τα κεφάλαια των σχολικών βιβλίων για όλες τις τάξεις δημοτικού - γυμνασίου - λυκείου.

• Σχολικά Βιβλία Μαθητή - Ψηφιακό Σχολείο / Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων Πολιτισμού και Αθλητισμού.

• Βιβλία εργαστηρίου Διαπολιτισμικών και Μεταναστευτικών Μελετών.

• Τρίτη 28 Αυγούστου 2012

Λειτουργία των ελληνικών Γυμνασίων και Λυκείων

Τα ελληνικά Γυμνάσια και Λύκεια της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας θα λειτουργήσουν κανονικά για το σχολικό έτος 2012-2013 και οι εγγραφές - μετεγγραφές τόσο από ελληνικά Γυμνάσια και Λύκεια της ημεδαπής όσο και από ξένα σχολεία του εξωτερικού θα πραγματοποιηθούν κανονικά.

Δευτέρα 13 Αυγούστου 2012

Παρατάσεις αποσπάσεων εκπαιδευτικών στα ελληνικά σχολεία περιοχής ευθύνης Γραφείου Εκπαίδευσης Στουτγάρδης

• Παράταση απόσπασης εκπαιδευτικών (2011-2012 3ο έτος απόσπασης) στα ελληνικά σχολεία περιοχής ευθύνης Γραφείου Εκπ/σης Στουτγάρδης για συμπλήρωση πενταετίας.

• Παράταση απόσπασης εκπαιδευτικών (2011-2012 4ο έτος απόσπασης) στα ελληνικά σχολεία περιοχής ευθύνης Γραφείου Εκπ/σης Στουτγάρδης για συμπλήρωση πενταετίας.

• Παράταση απόσπασης εκπαιδευτικών, πέραν της πενταετίας, στα ελληνικά σχολεία περιοχής ευθύνης Γραφείου Εκπ/σης Στουτγάρδης, λόγω μόνιμης εγκατάστασης συζύγου στο εξωτερικό. .

• Παράταση απόσπασης εκπαιδευτικών στα ελληνικά σχολεία περιοχής ευθύνης Γραφείου Εκπ/σης Στουτγάρδης, πέραν της πενταετίας για ένα σχολικό έτος.

• Αυτοδίκαια παράταση απόσπασης εκπαιδευτικών στα ελληνικά σχολεία περιοχής ευθύνης Γραφείου Εκπ/σης Στουτγάρδης για συμπλήρωση τριετίας.

• Τρίτη 7 Αυγούστου 2012

Πρόγραμμα Εξετάσεων τέκνων Ελλήνων εξωτερικού και Ελλήνων υπαλλήλων εξωτερικού, 2012.

Πρόγραμμα, Σελίδα 1.

Πρόγραμμα, Σελίδα 2.